Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Kasım 2019 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Burak Candaş / SusmuYORUM
(ÇERKEZ)KÖY SİYASETİ
Yayın Tarihi: 23 Haziran 2019 Pazar, 16:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Geçtiğimiz hafta herhalde Çerkezköy'ün en önemli gündemi Belediyede olan yolsuzluk mevzusuydu. İşin en güzel yanı ise bu yolsuzluğun bizzat Belediye Başkanı
Sn. Vahap Akay tarafından açıklanıp, Çerkezköy Savcılığına başvurmasıydı.
Herhalde uzun yıllardır Türk siyasetinde görülmeyen bir olaydır bu. Genelde böyle yolsuzluklar muhalefet tarafından ortaya çıkarılır, Belediye Başkanlığını elinde tutan siyasiler ise savunma durumunda olur. Bu sefer süreç farklı işledi. Gerçi olay ihbar sonucunda meydana çıktığına göre, ihbarı yapan kişi Sn.Akay'a değil de diğer siyasilere de ulaşabilirdi. Olay bu yönüyle de ortaya çıkabilirdi. Burada ilkeli bir tavır şunu gerektirir; bir yolsuzluk varsa, ucu kime kadar giderse gitsin peşi bırakılmamalı...

Belediye imar ve muhasebe işlemlerinde sahte tahakkuk ve sahte tahsilat makbuzlarıyla şimdilik iç personelden birkaç kişinin adının geçtiği, dış bağlantılarının da beklendiği, Savcılık soruşturmasının devam ettiği bu konuda maalesef yerel siyasetimiz sınıfta kaldı. Konu vatandaşın tek kuruşunu yedirmemek ise belediye meclisindeki tüm partiler bu konuda ortak hareket etmeliydi. Bu olayı, Sn.Vahap Akay'ı yıpratmak için bir fırsat olarak görmekten ziyade ülkemizde birçok belediyede olduğunu herkesin bildiği bu ve benzeri sahtekarlıkları partizan davranmadan çözmek daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Çünkü tahminimce Sn.Akay'ın bahsettiği makbuzlardaki isimlerin listesini öğrendiğinde herkes görecek ki bu işin partisi falan yok.
Sn.Vahap Akay'a yönelik bu olayla ilgili; "Bu yolsuzluklar yapılırken sen neredeydin, başkan sensin, sorumlu da sensin" tarzında yaklaşanlara şunu söylemek lazım; belediyenin meclis üyelerinden oluşan ve başkanı da, tüm birimleri de gelir, gider, harcama, çalışma, performans yani her yönüyle denetleyen bir komisyonu var; Denetim Komisyonu. Bu komisyon 5 kişiden oluşuyor, 2 üyesi muhalif partiden. Bu denetim komisyonu 2018 yılı denetim raporunu, 25 Mart 2019 tarihinde açıkladı. (İsteyenler belediye internet sitesinde bu rapora ulaşabilir.). Ancak bu Denetim Komisyonu üyelerinden hiçbiri bu imar, ruhsat konularındaki yolsuzluğu tespit edememiş, raporda bu konuda tek kelime yok. Demek ki bu iş parti meselesi değil, demek ki başkan yeni farketmişse komisyon hiç farketmemiş diye uzar gider bu mevzu.
Sn.Başkanın cesurca konuyu Savcılığa ve kamuoyuna açıklamasını nasıl doğru buluyorsak, bu dolandırıcılık şebekesinden habersiz olan vatandaşın da ruhsat ve iskan konularında iptallerle mağdur edilmemesi de kamuoyunun beklentisidir. Şebeke içinde inşaat sektöründeki, belediye içindeki hangi kollar varsa o kollar kırılsın ancak vatandaş mağdur edilmesin.
Yine, Belediyenin konuyu araştırmak üzere iç bünyesinde kurduğu komisyona belediye meclisindeki diğer partilerden de birer üye alması konusunda muhalefetin talebi haklıdır. Ancak olay sonrası tüm basın açıklamalarında muhalefet tarafından yapıcı değil de partizan davranıldığı için bir türlü bu konuda da istenen tablo oluşmuyor.
Bu ve benzeri mevzularda artık siyasi rant sağlamaya yönelik köy-kasaba siyaseti bırakılmalı, olaylara samimiyetle yaklaşılmalıdır.
Bakın ülkede İstanbul seçimlerine 2 gün kala Teröristbaşı Öcalan’ın mektubu okunup ondan medet umuluyor, pkklı Ahmet Kaya'ya güzellemeler yapılıp, mezarının İBB seçimleri öncesi Türkiye'ye getirilmesinden bahsediliyor. Pekeke, kürdistan kelimeleri havada uçuşuyor. Habertürk ekranında devletin bir üniversitesinde Sosyoloji Bölüm Başkanı olan Siz de akademisyen, özünde pkk ile ilişkili kişi ; "Öcalan yerli ve millidir, kürt isyanı lideridir" diyor. Sözde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı seçilen ve geçen günlerde yemin törenine Dışişleri bakanımızın da katıldığı, peşmerge başı Neçirvan Barzani hangi sıfatla ve niyetle seçime 2 gün kala Türkiye'ye geliyor? Teröristbaşının kardeşi Osman Öcalan hangi sıfatla vatandaşın vergileriyle kurulan TRT Kürdi'de siyasi mesaj verip İstanbul seçimlerine müdahil oluyor?

Asıl beka meselesi bunlardır. Samimi isek, köy ve kasaba siyasetçisi veya bir hemşehri grubu siyasetçisi değilseniz bunlardan bahsedin. Üzerinize vebaldir!

Son olarak, 100. yılını idrak ettiğimiz Ulusal Kurtuluş Savaşımızın yol haritası olan Amasya Genelgesinin de 22 Haziran 1919’da yayımlanışının 100.yılını idrak ediyoruz. Bu genelgenin maddelerini açıp okuyun ve günümüzü düşünün! Ama sadece partizanca değil Türk Milleti açısından düşünün.  Sorumlularıyla, işin içinde parmağı olanlarla birlikte düşünün!

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
ÇERKEZKÖY'ÜN SOKAK VE MAHALLELERİNDE YAPILAN SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANMALI MI?
HAYIR YASAKLANMAMALI
EVET KESİNLİKLE YASAKLANMALI
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya