Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
23 Eylül 2021 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Balık sezonu açıldı
Balık sezonu açıldı
Tekirdağ Valiliği tarafından Balık Sezonunun açılması ve av yasakları ile ilgili açıklama yapıldı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 06.09.2012 19:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Çerkezköy Haber - 2012-2013 yılı balık avcılığı sezonunun 1 Eylül tarihi itibariyle açıldığı belirtilen açıklamada, “Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzce Su ürünleri kaynaklarımızdan ekonomik olarak yararlanmak, üretimi ve su ürünlerinin ihracatını arttırmak üzere, deniz ve iç sularımızdaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması, ekonomik türlerin geliştirilmesi ve su ürünleri kalkınma plan hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde 01/09/2012-31/08/2016 tarihleri arasındaki dönemleri kapsayan 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ (No: 2012/65) ve 3/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ (No: 2012/66) 18.08.2012 tarih ve 28388 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır” denildi.

 

AVLANMANIN YASAK OLDUĞU YERLER

3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ kapsamında Bütün sularda; deniz alası, kancalı ahtapot, büyük camgöz (kum) köpek balığı, misk ahtapotu, kırmızı mercan, siyah mercan, güneşlenen köpek balığı, kırmızı yıldız, minare, şeytan minaresi, mersin balıkları, deniz kulağı, triton, deniz kaplumbağaları, pina, mühreler, maya, fok, ot sazanı, deniz atı, deniz çayırları, ticari deniz süngerleri, gümüş sazanı, yunus, yağlı balık ve beni balıklarının avlanmalarının ve toplanmalarının yasal olduğu vurgulanarak “Tekirdağ İli, Altınova açıklarında; belediye kanalizasyon sisteminin bulunduğu alanda, Tekirdağ İli, Marmara Ereğlisinde; Botaş Doğalgaz Terminali işletme sahası, Trakya Unı-Mar doğalgaz çevrim santralleri ve Bütangaz A.Ş.’ye ait deniz dibi boru hatları ile şamandıra sistemlerinin bulunduğu alanda su ürünleri avcılığı yasaktır” ifadelerine yer verildi.
 

ÖLÇÜM BELGESİ ALIMI ZORUNLU 
Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık il veya ilçe müdürlüklerinden ağlarının derinliğini gösterir, bir yıl geçerli ölçüm belgesinin alınmasının zorunluluğu olduğu ifade edilerek “Ağ derinliği 164 metreden (90 kulaç) daha fazla olan gırgır ağlarının kullanımı yasaktır. Ancak ton balığı türlerinin [orkinos, yazılı orkinos, gobene (tombik), uzun kanat orkinos (tulina)] avcılığında kullanılan gırgır ağları bu kapsam dışındadır. Karasularımızda; gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır. Fanyalı ve fanyasız, alttan büzülmeyen, mapa ve tel bulunmayan alamana (voli) ağları ile dönem boyu avcılık yapılması serbesttir. Ancak 22 metreden (12 kulaç) daha fazla derinliğe sahip alamana (voli) ağları ile gırgır avcılığının yasak olduğu dönemde, avcılık yapılması yasaktır. Bütün karasularımızda, ığrıp, trata, tarlakoz, manyat ve benzeri kıyı sürütme ağları ile su ürünleri avcılığı ve bu ağlar ile ağları kullanmaya yarayacak donanımların balıkçı gemilerinde bulundurulması yasaktır. Fanyalı ağlarda ağ göz açıklığı 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren 36 mm ve üzeri olarak uygulanacaktır. Denize bırakılan uzatma ağlarının gündüz flâma (şamandıra), gece ise ışıklı şamandıra ile işaretlendirilmesi zorunludur. Çevirme ağları kullanılarak belirli bir alanı kapatmak sureti ile bu ağlara dalarak ve elle çekerek kıyıda dar bir saha içerisine toplamak suretiyle (elleme veya eleme adı verilen yöntemle) su ürünleri avcılığı, Marmara denizi’nde dönem boyunca beyaz kum midyesi ile kara ve kıllı midye istihsali, Her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı, zehirleyici, aşındırıcı kimyasal maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu v.b ile su ürünleri avcılığı yapılması, bu maddelerin gemilerde ve av mahallerinde bulundurulması, Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması, Marmara denizinde su ürünleri avcılığında frekans çıkışı 20 Khz (dahil) ve daha aşağı olan sonarların kullanılması, taşıdıkları toksin nedeni ile insan tüketiminde sakınca bulunan Balon balıklarının (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus ) ve pervane/ay balığının (Mola mola) karaya çıkarılması ve satılması, limanlarda, balıkçı barınak, barınma ve çekek yerlerinde su ürünleri avcılığı yasaktır” denildi.

 

SU ALTINDA TCARİ AMAÇLA AVCILIK YASAK

Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve sualtı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçla balık avcılığının da yasak olduğunu vurgulanan açıklamada “Dalma yöntemi ile balık dışındaki su ürünleri istihsali yapacak olanların, 2/9/1997 tarihli ve 23098 tarihli Resmî Gazetede yayımlanan Profesyonel Sualtı Adamları Yönetmeliği kapsamında alınmış olan dalış belgesine sahip olmaları zorunludur. Su ürünleri üretiminin ülke çapında kontrolünün sağlanabilmesi için; bunlara ait damızlık, yumurta, larva, yavru ve anaçlarla sulardaki bitkilerin satışı, nakli, istihsal yerlerinde avlanması, toplanması ve her türlü tesislerde kullanılması, sulara bırakılması Bakanlığın iznine bağlıdır. Tüm iç sulardaki ticari avcılığa açık göl ve göletlerde, gırgır ve her türlü trol ağlarının kullanılması, 1 Eylül 2011 tarihinden itibaren Monofilament (tek kat) misina ağlarının kullanılması yasaklanmıştı,1 Eylül 2012 tarihinden itibaren ise Multimonoflament (çok katlı) misina ağlarının kullanılması yasaklanmıştır” denildi. Açıklamada, yeni sezonun balıkçılara ve halka bol ve bereketli olmasını temennisinde bulunulurken, 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ’de yer alan kurallara uygun avcılık yapılması istendi.
 

Haber / Cem BÜLBÜL

 
Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Lastikleri tek tek patlattı
Maganda kurşunu 11’inci katta 7 yaşındaki çocuğun odasına saplandı
Otomobil ile motosiklet kavşakta çarpıştı
Çerkezköy TSO’dan 43 firma ilk 1000’e girdi
Çetin: Kapaklı’yı ışıl ışıl yapacağız
İlçe merkezinde yol çizgi çalışmaları sürüyor
Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği’ni Çerkezköy’de ağırladılar
Kaymakam Duru’ya ‘Hayırlı olsun’ ziyaretleri sürüyor
Yeşil alan ve parkların bakımı yapılıyor
Yavuz Sultan Selim Tekirdağ’da anıldı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya