Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
22 Eylül 2021 Çarşamba
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
“Kurum aynı, rakamları farklı “
“Kurum aynı, rakamları farklı “
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından üretilen iki ayrı istatistikteki istihdam verisi arasındaki tutarsızlıklara dikkat çeken Öztrak, ortaya çıkan tablonun, “veri kalitesinde ciddi sorunlara işaret ettiğini” belirtti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 27.06.2016 18:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

CİDDİ İLİŞKİLER BULUNUYOR

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak’ın Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde yer alan bilgilere göre “ Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ticaret ve Hizmet Endeksinde yer alan istihdam endeksi verileri ile İşgücü İstatistiklerindeki istihdam verileri arasında ciddi çelişkiler bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekenlerinden biri, “Konaklama ve Yiyecek” sektöründeki istihdam rakamlarındaki tutarsızlık. Türkiye’ye 2016’nın ilk 3 aylık döneminde gelen yabancı turist sayısı yüzde 10,3 azaldı. Buna karşın turizmle doğrudan alakalı “Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri” sektöründeki istihdam, TÜİK’in“İşgücü İstatistiklerine” göre yüzde 2,5 artmış görünüyor. Diğer taraftan, yine TÜİK tarafından üretilen “Ticaret ve Hizmet Endeksine” bakıldığında ise aynı sektördeki istihdamın, aynı dönemde yüzde 5,8 azaldığı anlaşılıyor. Aynı tutarsızlıklarla diğer sektörlerdeki istihdam verilerinde de karşılaşılıyor” dedi.

 

EĞİTİMDE AÇIKLANAMAYAN İSTİHDAM ARTIŞI

Öztrak “ Son açıklanan 2016 Mart dönemi işsizlik rakamlarında da şüphe uyandıran gelişmeler var. Buna göre Türkiye’de 2016 Mart döneminde istihdam önceki yıla göre 1 milyon 40 bin kişi arttı. Bu artışın 1 milyon 20 bin kişilik kısmı Hizmetler Sektöründen geldi. Hizmetler Sektöründeki istihdam artışının yaklaşık üçte birini oluşturan 289 bin kişilik istihdam artışı ise eğitim sektöründen kaynaklandı. Aynı dönemde kamuda kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan toplam personel sayısının 119 bin 721 kişi arttığı düşünüldüğünde, eğitim sektöründeki istihdam artışının, kamu sektöründeki toplam istihdam artışının neredeyse 2,5 katı olduğu görülüyor. CHP’li Öztrak’a göre TÜİK tarafından üretilen istihdam verilerindeki izaha muhtaç hususlar, veri kalitesinde ciddi sorunlar olduğuna işaret ediyor” diye knouştu.

 

 VERİLERDEKİ BU FARKLARIN SEBEBİ NE?

CHP’li Öztrak, Bakan Elvan’a cevaplaması istemiyle  “TÜİK’in ‘Ticaret ve Hizmet Endeksleri’ altında ilgili sektörlere ait istihdam verileri ile ‘İşgücü İstatistikleri’ altında aynı sektörlere ait istihdam verilerinde aynı döneme ilişkin değişim oranları arasındaki ciddi farkların nedeni nedir? 2016 yılının Mart döneminde istihdam artışının yaklaşık üçte birini oluşturan eğitim sektöründeki rekor istihdam artışı nereden kaynaklanmaktadır?” sorusunu yöneltti.

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
Bülent Akkoç Öztrak bırak bu boş işleri.
Öztrak bırak bu boş işlerle uğraşmayı da partinin adının içinde bulunan "halk"a yönel. Halkın sorunlarını dinle. Suya yine zam yapıldı. Yetmezmiş gibi 20 tona kadar olan tarife 10 tona çekilmiş. Amacınız ne sizin vatandaşı çıldırtmakmı? Allah (c.c.)'ın suyunu millete bu kadar da pahalıya satmanın amacı ne?
28.06.2016 11:28
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Mevsimine uygun olmayan beslenme tarzına dikkat
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya