Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
21 Eylül 2021 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Öztrak, OHAL’le yapılan düzenlemeleri Meclis’e taşıdı
Öztrak, OHAL’le yapılan düzenlemeleri Meclis’e taşıdı
CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesiyle Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnameleriyle (KHK) yapılan ekonomiye ilişkin düzenlemeleri TBMM gündemine taşıdı. Anayasaya aykırı olarak yayımlanan KHK’larla kamu kuruluşlarına döviz borcu olanlara, borçlarını düşük kurdan ödeme imkanı getirildiğini belirten CHP’li Öztrak, “Yapılan kur sabitleme düzenlemesiyle kamu kuruluşlarına verilen ‘zarar görevinin’ maliyeti ne kadar olacak?” diye sordu.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 31.01.2017 19:40
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

VARLIK FONU’NA DEVREDİLMESİNİN YOLU AÇILDI

 

TBMM – OHAL dönemi KHK’larıyla şans oyunlarının, pek çok İktisadi Devlet Teşekkülünün ve şirketlerdeki kamu paylarının Sayıştay tarafından denetlenmeyen Varlık Fonu’na devredilmesinin yolu açıldı. Hükümet üyelerinin açıklamalarına göre oluşacak “denetimsiz kaynağın” 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

 

KURALA UYULMUYOR

 

 Anayasaya göre olağanüstü hal süresince çıkarılan KHK’ların, “olağanüstü halin gerekli kıldığı konularda” olması gerektiğini hatırlatan CHP’li Öztrak, son dönemde çıkarılan pek çok olağanüstü hal KHK’sında bu kurala uyulmadığını ifade etti.

 

KAMUYA BORÇLAR DÜŞÜK KURDAN ÖDENECEK

 

Öztrak’ın önergesinde yer alan bilgilere göre 680 sayılı KHK ile Piyango, Hemen-Kazan, Sayısal Loto, Şans Topu, On Numara,  Süper Loto gibi ücreti nakit olarak ödenen şans oyunlarının lisansı 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonu’na veriliyor. 683 sayılı KHK ile düzenlemede sayılan kamu kuruluşlarına döviz borcu olanlar için borçlarını 2 Ocak 2017 tarihli kur üzerinden ödeme imkanı getiriliyor. Üstelik düzenlemede, bu kapsamındaki işlemlerin ve sonuçlarının, “bütçe gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirilmeyeceği” öngörülüyor. 684 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeler kapsamında, kamu bankalarının alacaklarının varlık yönetim şirketlerine devrinde usul ve esasları belirlemeye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yetkili kılınıyor. Böylece kamu bankalarında yöneticilik yapanların sorunlu varlıkların satışından doğabilecek sorumluluğu BDDK eliyle ortadan kaldırılıyor. Aynı KHK’nın bir başka maddesiyle İktisadi Devlet Teşekküllerinin ve pek çok işletmedeki kamu paylarının Bakanlar Kurulu kararıyla Sayıştay denetimine tabi olmayan Türkiye Varlık Fonu’na aktarılmasının önü açılıyor.

 

200 MİLYAR DOLARLIK DENETİMSİZ FON

 

Yapılan açıklamalardan, Türkiye Varlık Fonu’nun ulaşacağı büyüklüğün 200 milyar doları bulacağının anlaşıldığını kaydeden Öztrak, “Fonun Sayıştay denetimine tabi olmadan faaliyette bulunacağı da düşünüldüğünde, son dönemde Olağanüstü hal kararnameleriyle bu fona ciddi miktarda kaynak transferinin yapılması kamuoyunun dikkatini çekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

 

OLAĞANÜSTÜ HAL KHK’LARI TBMM GÜNDEMİNE NE ZAMAN GETİRİLECEKTİR?

 

CHP’li Öztrak,Başbakan Binali Yıldırım’a yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltti: “İstanbul Boğazının bir Anayasası olmalı” diyen bir Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı Olağanüstü hal KHK’larıyla, ekonominin günlük işleyişine ilişkin düzenlemeler yapılması Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 121. maddesine açıkça aykırı değil midir? Olağanüstü hal KHK’ları TBMM gündemine ne zaman getirilecektir?

 

KUR SABİTLEMENİN MALİYETİ NE KADAR?

 

683 sayılı KHK’da sayılan kamu kuruluşlarının özel şirketlerden yabancı para cinsinden alacaklarının (kurum bazında) toplamı ne kadardır? Yapılan kur sabitleme düzenlemesiyle kamu kuruluşlarına bir tür “zarar görevi” verilmemekte midir? Bu verilen zarar görevinin maliyetinin ne kadar olması öngörülmektedir? “Bütçe gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirilmeyeceği” belirtilen kamu kuruluşlarına verilen bu görev nedeniyle oluşacak zararının nereden karşılanması düşünülmektedir? Yapılan kur sabitlemesiyle devlete döviz borcu olan ve yükümlülüğünü önceden peşin ödeyerek yerine getiren firmalara talepleri halinde kur farkı iadesi yapılacak mıdır?

 

RAPORLARI KİT KOMİSYONUNA GELECEK Mİ?

 

Yukarıda ifade edilen KHK’larla Türkiye Varlık Fonu’na devredilen ve devredilmesinin önü açılan kamu varlıklarının toplam tutarı ne kadardır? Türkiye Varlık Fonu’na KHK’larla devredilen tüm varlık ve imtiyazlar Sayıştay denetiminin dışına çıkacak mıdır? Yine bu çerçevede Türkiye Varlık Fonuna devredilen İktisadi Devlet Teşekküllerine ait mali raporlar TBMM KİT Komisyonu’na sunulmaya devam edecek midir?

 

Haber / Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Mevsimine uygun olmayan beslenme tarzına dikkat
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya