Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Eylül 2021 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Öztrak uyardı: Şaibeleri gidermezsek altında kalırız
Öztrak uyardı: Şaibeleri gidermezsek altında kalırız
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye’nin ABD’deki lobi faaliyetlerinin finansmanı hakkında CHP Grubu adına söz aldı.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 08.06.2017 19:16
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türkiye’nin isminin son dönemde gizli kapaklı işlerle anıldığını, özellikle Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı’nın adının karışmasının, usulsüz işlemlerin devletten talimat alarak yapıldığı izlenimini güçlendirdiğini kaydeden Öztrak, Zarrab’ın avukatlarının Cumhurbaşkanıyla sarayda yaptığı görüşmeye dikkat çekti. Zarrab’ın avukatlarından birinin, aynı zamanda Türkiye'nin lobi faaliyetlerini yürüten ekibin içinde olduğunu anımsatan Öztrak, Zarrab davasına işaret ederek, “Bunun arkasındaki dosya millî güvenlik açısından önemli bir kırılganlık yaratır. Bunun açıklığa kavuşturulması lazımdır. Bu ancak açıklığa kavuştuktan sonra kırılganlık yaratan bir dosya olmaktan çıkar” diye konuştu.

 

GARİP İLİŞKİLER YUMAĞI

 

Son dönemde, ABD’de Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atanan ve sonrasında ABD Başkanı tarafından görevden alınan Michael Flynn’in Türkiye’nin lobi faaliyetleriyle ilişkisinin de gündeme geldiğini ifade eden Öztrak özetle şunları söyledi: “Türkiye’deki darbe girişimini öven bu şahsa Türkiye'den, bir Türk iş adamının 530 bin dolar ödeme yaptığı ve bu şahsın Türkiye'nin lobisini yapmak üzere kiralandığı anlaşılıyor. Bu ödemeyi yapan Türkiye-ABD İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ekim Alptekin'in aynı zamanda geçmişte Ruslarla da çok ciddi ticari ilişkileri olduğu anlaşılıyor. Bir tarafta darbe girişimini öven Flynn, bir tarafta geçmişte Ruslarla iş ilişkileri olan Ekim Alptekin. Bu ilişkiler Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük basın organlarında sorgulanıyor. Ekim Alptekin'in verdiği bilgilerden anlıyoruz ki Kamil Ekim Alptekin; Amerika Birleşik Devletleri'nde Michael Flynn ve eski CIA Başkanı ile Türk Dışişleri Bakanını ve Türk Enerji Bakanını aynı masaya oturtmuş, bir toplantı yapılmış. Elbette bu toplantıda ne konuşulduğunu bilmiyoruz. Eğer bu konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulursa Meclisimizin bunları öğrenme imkânı ortaya çıkar.

 

TÜRKİYE’NİN İTİBARI SARSILIYOR

 

Öztrak “ Amerika'da lobi faaliyeti yapılır ama bunun nasıl yapılacağı bellidir. Öyle anlaşılıyor ki Türkiye adına bir lobi faaliyeti yürütülmesi için bir iş adamı üzerinden bir para ödenmiş. Bir iş adamının kendi cebinden yarım milyon dolar ödemesi son derece zor. O zaman, bunun bir şekilde devlet üzerinden giden bir para olma ihtimali son derece yüksek. Peki dolaylı olarak bir iş adamının üzerinden bu parayı verdiğiniz zaman ne oldu? 530 bin dolar verildi, ondan sonra da bu adam Millî Güvenlik Danışmanlığından azledildi ve ciddi şekilde ismi Amerika'da birtakım skandallara karıştı. Ruslarla ilişkisi var, öyle anlaşılıyor ki darbe girişiminde bulunan örgütle ilişkisi var. Dolayısıyla, bu tür ödemeler Türkiye'nin, gerçekten, bırakın lobisinin yapılmasını, itibarının ciddi ölçüde sarsılmasına yol açar.

 

“ULUSAL GÜVENLİĞE ZARAR VERİR”

 

Türkiye'de darbe girişiminde bulunan örgütün yurt dışında halkla ilişkiler faaliyetlerindeki maharetini ve Rusların diğer ülkelerdeki seçimlere müdahale ederek hibrit savaş teknikleri kullandığı iddialarını hatırlatan Öztrak, “Türkiye'nin ismi orada bütün bunlarla birlikte anılır hâle geldi. Dolasıyla, bu ilişkiler saydam olmayan ağlar üzerinden yürütülürse, bu Türkiye'nin ulusal güvenliğine çok ciddi ölçüde zarar verir” diye konuştu. Öztrak “ Bir diğer iddia, Malta dokümanlarıyla ilgili ve bu dokümanlar çerçevesinde de yurt dışında ses getiren birtakım dosyalar ortaya çıktı. Bu iddialar çerçevesinde, Enerji Bakanının eskiden yöneticisi olduğu şirketin birtakım offshore işlemleriyle vergi kaçırmaya çalıştığına, daha sonra Türkiye'de bu şirketin işlerini kolaylaştırmak bakımından, Olağanüstü Hâlin verdiği yetki kapsamında çıkarılan birtakım düzenlemelerle, varlık barışına ilişkin birtakım düzenlemelerle işlerinin kolaylaştırıldığına dair çok ciddi iddialar var. Yine Başbakanın ailesiyle ilgili birtakım iddialar da var. Bunlar son derece önemli iddialar, bunların Mecliste sorgulanması lazım. Değerli arkadaşlar, bunu böyle elimizin tersiyle itip "Bunlar ciddi iddialar değildir" dediğimiz zaman bu olmuyor, Türkiye'nin itibarına çok ciddi şekilde zarar veriyor” dedi.

 

ŞAİBEYİ GİDERMEZSEK ALTINDA KALIRIZ

 

Konuşmasına devam eden Öztrak “ Yapmamız gereken açıktır: Saydam olacağız, hukuk devleti olacağız. Onun için hukuk devletini mutlaka ayağa kaldırmamız gerekiyor, kuvvetler ayrılığını güçlendirmemiz, bütün yöneticileri hesap verir duruma getirmemiz gerekiyor. Millet adına hesap sorulduğunda herkes hesabını vermeli. Seçimlerin adil olması konusunda yeniden bu Seçim Kanunu'na, her şeye bakmamız lazım. Özellikle bu halk oylaması milletin vicdanında çok ciddi yaralar açmıştır, yatırımcıların, dünyanın kafasında da ciddi kuşkulara neden olmuştur. Ve son olarak şunu söyleyeyim, OHAL'i mutlaka kaldırmalıyız. OHAL gerçekten Türkiye'nin itibarını zedeliyor. Bu meselelerin açıkça konuşulamamasının arkasında OHAL'in getirdiği birtakım yetkiler de vardır. Bunlar açıkça konuşulmalı, hesap verilmeli ve ondan sonra da alnımız ak olarak çıkıp demeliyiz ki: ‘Türkiye, Türk yönetimi bu tür şaibeli işlerin içinde olmaz. Bu, yabancı devletlerin ya da Türkiye'ye kasteden güçlerin eseridir’ Aksi takdirde bu şaibenin altında kalırız” dedi.

 

Haber / Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Koca adamların yaptığına bak
Veliköy hemzemin geçitte akıl almaz kaza
Veliköy hemzemin geçitte akıl almaz kaza
Asayiş uygulamasında 25 kişi gözaltına alındı
Malkara’da feci kaza: 1 ölü,2 yaralı
Valilik önünde eylem yapan gruba polis müdahalesi
Kaymakam Duru ilk ziyaretini şehit ailesine yaptı
Kapaklıspor’da altyapı Soner Çelik’e emanet
Tekirdağ’da araç sayısı 286 bin  851 oldu
Albayrak: Yol konusunda atılımlara hız kesmeden devam ediyoruz
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya