Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Boyraz: TSD’de siyasi kimlik ayrımı olmaz
Boyraz: TSD’de siyasi kimlik ayrımı olmaz
Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, şube yönetim kurulu ve denetim kurulunun görevden alınmasının ardından kamuoyunda ortaya atılan iddialara yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Kamuoyuna yansıyan haberin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Boyraz, “ TSD’de siyasi kimlik ayrımı olmaz, tam tersine herkesin kendi partisinde siyaset yapmasına destek verilir. Haberde engellilerin ortada kaldığı, sokağa atıldığı, engellileri taşıyan araçların ellerinden alındığı gibi iddiaların hiçbir temeli yoktur. Dernek binası engelli bakım evi, yurt, hotel vb. nitelikte belli kurallara göre inşa ve tefriş edilmiş değildir. Burada kurallara uyulmadan insanların yatılı tutulması, ortaya çıkacak en küçük sorunda ağır sonuçlar yaratmaya açıktır” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 31.03.2019 15:29
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz yaptığı yazılı açıklamada Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi’nin görevden alınma sürecini anlattı.

 

“HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

 

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz” Türkiye yoğun tartışmaların arasında bir yerel seçim süreci yaşamaktadır. Muhtarlıktan başlayarak büyük şehir belediye başkanlığına kadar her kademe yerel yönetici ve temsilciler seçilecektir. Ancak üzülerek görmekteyiz ki siyasetin her geçen gün kirlenen dili, kendi siyasi amaçları için herşeyi kullanmaya hazır bir kişi tarafından derneğimize de bulaştırılmak istenmiştir. 29 Mart 2019 tarihinde Çerkezköy’de yerel bir gazetenin sitesinde başlığından içeriğine her yönüyle yanlış ve çarpıtılmış bir haber yayınlanmıştır. TSD’de siyasi kimlik ayrımı olmaz, tam tersine herkesin kendi partisinde siyaset yapmasına destek verilir.Ülkemizin en eski ve en büyük engelli derneği olan TSD tarihi boyunca engellilerin her alanda temsili için parti ayrımı gözetmeksizin çaba harcamaktadır. Derneğimizde hemen her partinin üyesi bulunmaktadır. Bunlar bugün kadar üye oldukları parti nedeniyle hiçbir ayrıma tabi olmamışlardır. Kaldı ki yukarıda belirtilen haber sitesine konu olan kişi de siyasi kimliğiyle yıllardır şube yöneticiliği yapmıştır. Derneğimiz her seçim döneminde engellilerin üyesi oldukları partilerden aday olmaları için teşvik etmekte, seçilebilmeleri için yoğun çaba harcamaktadır. Onların bu hedeflerine ulaşmaları bizler için görünür olmak, sorunlarımıza çözüm için doğrudan müdahale olanağı bulmak anlamına gelmektedir. Bu haberi yapan kişiler, sırf siyasi amaçlar uğruna, rakip gördükleri bir başka siyasi partiyi karalamak uğruna derneğimizi kirletmeye, ortada duran yanlışlığın üzerini örtmeye kalkışmışlardır. Ne yaptığı, neden görevden alındığı hakkında gerçekleri öğrenmek yerine sahte bir mağduriyet hikayesinin esiri olmuşlardır. Haberin tek doğru tarafı skandal kelimesidir. Çünkü haberin her yönüyle kendisi bir skandaldır. Burada hiçbir iyi niyet unsuru yoktur, kendi siyasi amaçları için herşeyi kullanmayı, her değeri kirletmeyi amaç edinmiş bir ahlak düşkünlüğü bulunmaktadır” dedi.

 

“RANT PEŞİNDE KOŞTURMUŞLARDIR”

 

Engellilere zarar veren, suiistimal eden, hukuku çiğneyenlere kimliği ne olursa olsun taviz verilemez” diyen Boyraz “Derneğimiz engellilerin haklarını korumak, onların suiistimal edilmesini önlemek için de var gücüyle uğraş vermektedir. Bu çerçevede yanlış yapan her kim olursa olsun hakkında gerekli işlem yapmak milyonlarca engelliye, binlerce üyemize karşı vazgeçilmez ve ertelenemez bir yükümlülüğümüzdür. Üyelerimizin çağrısıyla Çerkezköy Şubemizde yasaların ve Tüzüğümüzün verdiği yetkiyle ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun denetim yapılmış ve birçok yönden yanlışlıklar tespit edilmiştir. Bunların ilk başında dernek binasının mevzuata aykırı bir şekilde yatakhaneye dönüştürülmesi ve bazı zihinsel engellilerin burada tutulmasıdır. Her hangi bir uzman gözetimi, asgari hijyen ve güvenlik kuralları olmaksızın, son derece kötü koşullarda derneğimiz binasında tutulan bu zihinsel engellilerin hayatlarıyla oyun oynanmaktadır. Olayın en korkunç tarafı ise bu engelliler üzerinden rant sağlanmasıdır. Bu kardeşlerimiz her türlü tehlikeye açık, perişan bir halde tutulup, yardım sever insanlara gösterilerek gelir elde edilmektedir. Burada bir barınma sağlama değil düpedüz kirli bir amaç uğruna kullanma durumu söz konusudur. Şube yıllardır belediyeden ihale ile tuvalet işletmeciliği almaktadır. Ancak belgelerden anlaşılmıştır ki burası şube tarafından değil, hukuksuz bir biçimde başkasına devredilerek işletilmektedir. Devrettikleri kişiden kira olarak aldıkları paraların akıbeti ise belirsizdir. Tuvaletleri işleten kişi bugüne kadar kendisine makbuz verilmediğini beyan etmektedir. Dolayısıyla Çerkezköy Şubemizin yönetiminde bulunan kişiler engellileri ve derneğimizi kullanarak rant peşinde koşturmuşlardır. Denetim Kurulumuzun tespitlerine yanıt dahi veremeyen bu kişilerin derneğimizi yönetme hakkı olamaz. Bu yanlışlara göz yummak ne hukuka ne de ahlaka sığmaz, sığamaz. Bu nedenle, mevzuatın ve Tüzüğümüzün gerekleri hiç tereddüt edilmeden yerine getirilmiştir” açıklamasında bulundu.

 

“İYİ KOŞULLARA BARINMASI İSTİYORUZ”

 

Haberde engellilerin ortada kaldığı, sokağa atıldığı, engellileri taşıyan araçların ellerinden alındığı gibi iddiaların hiçbir temeli yoktur. Dernek binası engelli bakım evi, yurt, hotel vb. nitelikte belli kurallara göre inşa ve tefriş edilmiş değildir. Burada kurallara uyulmadan insanların yatılı tutulması, ortaya çıkacak en küçük sorunda ağır sonuçlar yaratmaya açıktır. Biz burada tutulan arkadaşlarımızın canlarına değer veriyoruz, onların hak ettikleri, saygın, iyi koşullarda barınmalarını istiyoruz. Kimseyi sokağa atmıyoruz, yetkilileri birilerinin elinde kazanç aracına dönüştürülmüş kardeşlerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. Araçlarımız her zaman olduğu gibi yine üyelerimiz başta olmak üzere engellerin hizmetine devam edecektir. Şubemizi kapatmıyoruz, tam tersine bu görevi hakkıyla ve hukukuyla yerine getirecek ehil ellere teslim etmek üzere üyelerimizi göreve çağırıyoruz. Şubemiz üyelerimize emanettir. Kısa süre içinde genel kurullarını toplayarak, yeni bir yönetimlerini en demokratik şekilde gerçekleştireceklerdir. Geriye ise eğer varsa bu haberi yaptıran ve yapanlara utanmak düşecektir” dedi.

 

Haber/Hilal ÇARIKÇI

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Değirmen köydeki anız yangını paniğe yol açtı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya