Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
19 Eylül 2021 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Bozdağ: Vatandaş can, esnaf mal, marketler ise kar derdinde
Bozdağ: Vatandaş can, esnaf mal, marketler ise kar derdinde
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ve Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, yerel esnafa destek için ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Yerel esnafın zor günler geçirdiğini kaydeden Bozdağ, “Büyük marketler sadece müşterinin ihtiyaçlarına karşılık verirler, fakat yerel esnafımız değerlerimize, isteklerimize daha çok önem verir. Haliyle bizim kendimizi özel ve değerli hissetmemizi sağlar. Çerkezköy Esnaf Odası olarak bizler de yerel esnafımıza sahip çıkalım çağrısında bulunuyoruz” dedi. Kepenk kapatan esnafın kısıtlamalar ile birlikte zor şartlar altında mücadele ettiğini kaydeden Başkan Vahap Akay ise, tüm kurum ve kuruluşların elinden gelen desteği yerel esnafa göstermesi gerektiğini kaydetti.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 03.02.2021 13:47
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ve Belediye Başkanı Vahap Akay yerel esnafa destek amacıyla Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odasında basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası üyeleri de tam kadro katıldı.

 

 

SOYUP SOĞANA ÇEVİRMEKTEDİR

 

Toplantıda ilk olarak konuşan Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ,” Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile birlikte ülkemizde ve ilçemizde yaşanan pandemi süreci beraberinde ekonomik sorunları tetiklerken, birçok esnaf kepenk indirip, dükkan kapatmak zorunda kaldı. Entübe olan esnaflar can çekişirken işleri yüzde 200 oranında artan büyük marketler, artan iş hacimleri ile birlikte iştahları artmış olacak ki maalesef kontrolsüz, haksız, hukuksuz fiyat artışları ile hem yerel esnafı hem de halkımızı adeta soyup soğana çevirmektedir” diye konuştu.

 

ÜYELERİMİZİN HAKLI HAYKIRIŞINI DİLE GETİRİYORUZ

 

Bozdağ; “Süper marketler hem yerel esnafı hem de vatandaşı bitirdi. Devletimiz ve vatandaşımız bir yandan el birliği ile koronavirüs ile mücadele ederken, bir yandan da hemen her mahallede en az 2-3 tane olmak üzere isimleri görünüşte farklı olsa da bir ya da iki barona hizmet eden tekelleşen marketler zincirinin dişlileri arasında adeta ezilmektedir. Bu bağlamda Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak, halkımızı mahalle bakkalımızdan, küçük esnafımızdan alışveriş yapmaya davet ederken, devletimizi, belediyemizi ve yetkili kurumları fahiş fiyatlar konusunda bu marketleri mercek altına almalarını istiyoruz. Öyle ki market reyonu olan bu zincir marketler neredeyse her şehrin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde fırından kasaba, zücaciyeden manava, teknolojik ürünlerden kırtasiyeye kadar her alanda yerel esnafımızla haksız ve hukuksuz bir şekilde rekabet etmekte. Yerel esnafımız bunun karşısında rekabet şansını kaybetmektedir. Yüzde 80’i asgari ücretle geçinmek zorunda olan halkımız maalesef giysiden gıdaya, kırtasiyeden manava kadar her şeyi pahalı almakta, pahalı tüketmektedir. Biz de yaklaşık 5 bin civarında üyesi olan oda olarak esnafımızın haklı haykırışını burada dile getiriyoruz. Eğer bugün bu yanlışa dur demezsek, yarın bakkallarımız, kasaplarımız, manavlarımız işlerini kaybederek, belki bu marketlerde kasap, manav olarak çalışmak zorunda kalacaklar” dedi.

 

"YEREL ESNAFA SAHİP ÇIKALIM"

 

Ülkemizi ve bölgemizi etkisi altına alan virüsle ilgili 11 aydır esnafın iş yapamadığını kaydeden Bozdağ,” Fakat marketler fiyat artışlarına devam etmektedir. Ama biz hep şunu söyledik, esnafımız kalite ve fiyat olarak büyük marketlerden her zaman bir adım öndedir. Bizler de yerel esnafımızı mağdur etmemek ve güçlendirmek için alışverişlerimizi yerel esnaftan yapalım. Küçük esnaflarımız her zaman halkın yanındadır. Küçük esnaf faaliyette bulunduğu bölge halkına yatırım yapar, diğer bölge işletmelerine göre vatandaşlara daha çok bağlıdırlar. Büyük marketler sadece müşterinin ihtiyaçlarına karşılık verirler, fakat yerel esnafımız değerlerimize, isteklerimize daha çok önem verir. Haliyle bizim kendimizi özel ve değerli hissetmemizi sağlar. Çerkezköy Esnaf Odası olarak bizler de yerel esnafımıza sahip çıkalım” çağrısında bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

 

YEREL ESNAFA HASSASİYET GÖSTERMELİYİZ

 

Zor günler geçiren esnafa desteklerin yetersiz olduğunu kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “  Kepenk kapatan esnaf, kısıtlamalarla yaşayan esnaf zor şartlar altında mücadele etmektedir. Tüm kurum ve kuruluşların elinden gelen tüm desteği göstermesi gerekiyor. Yerel esnafımızı daha da güçlendirecek, esnafımıza sahip çıkacak bir çağrıda bulunuyoruz. Yerel esnafımıza hassasiyet göstermeliyiz. Ekonomiyi bu çerçevede döndürecek şekilde vatandaştan ricada bulunmak adına bugün buradayız. Bu girişim hem esnaf odasının tüm kayıtlı üyelerine ve burada faaliyet gösteren tüm esnaflarımıza inşallah yardımcı olabiliriz. Bu dönemde bizler de Çerkezköy Belediyesi olarak esnafımıza destek olmaya çalıştık. Bu destekler tabi ki de yetersiz. Daha fazla destek olmalıyız, daha fazla destek çıkmalıyız” dedi.

 

AKAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

 

Akay’ın ardından konuşan Bozdağ, "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden destek istedik ve bununla alakalı olumlu cevap aldık. Aynı destekleri Çerkezköy Belediyesi’nden de talep ettik ve belediyemizde bu çağrımıza cevap vererek esnafımıza destekte bulundu. Burada Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay’a ve meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

GEREKLİ DENETİMLER YAPILIYOR

 

Marketlerde son günlerde yaşayan fahiş fiyat artışlarıyla alakalı soruyu cevaplayan Bozdağ, "Zabıtamız gerekli denetimleri yapıyor. Hem yerel esnafımıza hem de süper marketlerdeki etiket fiyatlarını kontrol ediyor” diye konuştu. Marketlerdeki fahiş fiyatlarla alakalı zabıtanın bir denetim yetkisinin olmadığını ifade eden Başkan Akay, “Zabıtamız etiket fiyatı ile kasadaki fiyatın örtüşüp örtüşmediğini kontrol ediyor. Bununla ilgili ne belediyenin ne de esnaf odasının bir sorumluluğu yok. Bizler de çeşitli yasalarla sınırlandırıyoruz. Mesela bir ürün 2 liraya da satılabiliyor, 3 liraya da. Biz belediye olarak bu ürünü neden 3 liraya satıyorsun? Deme yetkimiz yok” açıklamasında bulundu.

 

KARARI ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ

 

Tekel büfeleriyle ilgili soruya da cevap veren Akay, "Tekel büfelerle ilgili alınan kararı anlamakta güçlük çekiyorum. Tekel büfeleri bir şekilde kapatıldı. Bir işletme tekel ruhsatına sahipse kapalı şu an. Bu karar neden ve ne şekilde alındı? Anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi. Çerkezköy’de 129 esnafın destek başvurusunda bulunduğunu ifade eden Akay, “  Konuyla ilgili kararı meclisten geçirdik. Dükkanı kapalı olan esnafa destek sağlayacağız. Biz kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, çay bahçesi gibi işletmelerde ayrım gözetmedik. Kapalı olan esnaflarımıza nakdi yardım yapma kararı aldık” diye konuştu.

 

Haber/Faik Onur KAYA

 

 

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya