Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
17 Ekim 2021 Pazar
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
'ÇED gerekli değildir' kararına iptal
'ÇED gerekli değildir' kararına iptal
Çorlu Belediyesi'nin açtığı davayı değerlendiren Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi, Çorlu'ya bağlı Yenice Mahallesi'nde yapılmak istenen "Çamur Susuzlaştırma Tesisi" için Tekirdağ Valiliği tarafından verilen "ÇED gerekli değildir" kararının iptaline karar verdi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 01.03.2021 14:28
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Çorlu Belediye Başkanlığı tarafından Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi nezdinde açılan iptal davasında; yerel mahkemenin 29 Ocak 2021 tarihinde ilgili kararın iptali yönünde karar aldığını belirten Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorluluların haklarını hukuk nezdinde kararlılıkla takip etmeye devam edeceklerini söyledi. Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan Başkan Sarıkurt, "Yenice Mahallemiz sınırlarında Kayganlar mevkiinde yapılması planlanan Çamur Susuzlaştırma Tesisi'ne ilişkin olarak Tekirdağ Valiliği'nce verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir' kararı aleyhine Çorlu Belediye Başkanlığı tarafından Tekirdağ 1. İdare Mahkemesi nezdinde açılan iptal davasında; yerel mahkeme 29 Ocak 2021 tarihli kararı ile 'ÇED Gerekli Değildir' kararının iptaline karar vermiştir. Böylece şehrimizin güneyinde ve tarım arazilerinin ortasında bulunan bu alanın çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin önüne geçildi. Bölgemiz ve Çorlumuz için çok önemli bir çevre kararı alındığını düşünüyorum" dedi.

"HALKIMIZIN LEHİNE OLAN HER KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ"

Alınan kararın sağlık ve çevre hakkının korunması açısından örnek teşkil etmesini umduğunu kaydeden Başkan Sarıkurt, "Çorlu Belediyesi olarak halkımızın temiz bir çevrede yaşamasını güvence altına alacak hedeflerle insana, doğaya ve tüm canlılara saygılı bir belediyecilik anlayışıyla hizmet edecek, yaşadığımız çevrenin korunması için halkımızın lehine olacak her türlü konunun hukuk nezdinde kararlılıkla takipçisi olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kaydetti.

BİLİRKİŞİ RAPORUNA GÖRE, ATIKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Bu arada yerel mahkeme, bilirkişi raporuna dayanarak verdiği kararda şunlara yer verdi: "Bilirkişi raporu, dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile tarafların iddialarının birlikte değerlendirilmesinden; ilgili şirket tarafından, Tekirdağ İli, Çorlu İlçesi, Yenice Mahallesi, Kayganlar Mevkiinde bulunan 1.000 metrekarelik alanda yapılması planlanan 'Çamur Susuzlaştırma Tesisi' esas mahiyeti itibariyle 'Çamur Kurutma Tesisi' niteliğinde olduğu, projenin yanlış tesis ismiyle ÇED Yönetmeliği'nin Ek-2 listesi kapsamında değerlendirildiği, halbuki esas mahiyeti itibariyle aynı yönetmeliğin Ek-1 listesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği, bu sebeple tesisten ortaya çıkacak atıkların değerlendirilmesinin mümkün olmadığı, proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilerin eksik veya hatalı olması sebebiyle projenin çevre üzerindeki muhtemel olumsuz etkilerinin alınacak önlemler sonucunda ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olup olmadığına ilişkin değerlendirme yapılamadığı, proje tanıtım dosyasında çamur susuzlaştırma tesisinin yerüstü suyu ve yeraltı suyu ile olan ilişkisinin değerlendirilmediği, bu bağlamda hidrojeolojik değerlendirmenin eksik olduğu, bölgenin hakim rüzgarları itibariyle tesisten kaynaklı kirleticilerin bölgeye dağılacağı gibi kış aylarında gerçekleşebilecek enversiyon şartlarında kirleticilerin çökme sonucu canlı hayatını etkileyeceği, bu sebeple meteorolojik açıdan değerlendirmenin eksik olduğu ve dava konusu projenin çevre açısından önemli sakıncalar ortaya çıkaracağı anlaşılmaktadır."

Haber/Sevim BOZKURT

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya