Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
18 Mayıs 2021 Salı
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
İşten çıkartılan işçiler için eylem yaptılar
İşten çıkartılan işçiler için eylem yaptılar
Gıda-İş Sendikası Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Adkoturk fabrikasında işten çıkartılan 9 arkadaşları için fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Fabrika işçilerinin sendikaya üye olduktan sonra işten çıkarıldığını ifade eden Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören,” Sendikamızı muhatap almaz tavrınız devam ederse, yakın zamanda grev kararı alacağımızdan şüpheniz olmasın. Bununla da yetinmeyip örgütlü gücümüzü ve tüketimden gelen gücümüzü kullanarak yurt içinde ve yurt dışında yaptığınız tüm hukuksuzlukları haykırmaya devam edeceğiz” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 20.04.2021 16:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Fabrika önünde gerçekleştirilen eyleme Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören,Tek-Gıda Sendikası Mali Sekreteri Ali Bükülmez, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Tek-Gıda İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aytaç Göçmen, sendikaya bağlı üyeler katıldı.

 

YETKİ TESPİT BELGESİ ALMAYA HAK KAZANDILAR

 

Yazılı bir açıklama yapan Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören,” Çerkezköy’de faaliyet gösteren Adkoturk, uluslararası yatırımcıların iştiraki ve yüzde 100 yabancı sermaye ile 2010 yılından itibaren Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamıştır. Dünyanın 85 ülkesinde var olan Indomie Hazır Noodle Türkiye’deki ilk Noodle üretim fabrikası olma özelliği taşımaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyümesini sürdürmüş gün geçtikçe zenginleşerek, yatırımlarını artırmaya devam etmiştir. Adkoturk ülkemizde başarı hikayesine yazmaya devam ederken, bu büyümeden refah payını almak isteyen Adkoturk emekçileri, anayasal haklarını kullanarak 2017 yılında sendikal örgütlenme hareketi başlatmış ve yıllardır gıda sektöründe verdiği mücadelelerle gıda emekçilerinin umudu ve yılmaz savunucusu olmayı başarmış olan Tekgıda-İş Sendikasını tercih ederek, kısa zamanda sendikal örgütlenmesini tamamlamış ve sendikamızın çalışma bakanlığından aynı yıl içerisinde yetki tespit belgesi almaya hak kazanmasını sağlamışlardır” dedi.

 

 

İŞTEN ÇIKARDILAR

 

Ören, “ Adkoturk emekçisi hukuka uygun bir şekilde anayasal hakkını kullanırken, sendikamız örgütlenme sürecini hukuka uygun bir şekilde yürütürken o dönemde Adkoturk işvereni ne yapmıştır? Maalesef bazı şirketlere sirayet eden sendika düşmanlığı hastalığı, bu şirkete de sirayet etmiş, kendisini bugünlere getiren ve prestijli şirket olmasını sağlayan emekçisinin sendikalı olma hakkını tanımayarak; önce ülkemizdeki hukuk boşluğundan faydalanıp müzakere masasına oturmamak için devletin verdiği yetki çoğunluk tespitine itiraz etmiş sonrada baskılara boyun eğmediği için işyeri baştemsilcisi olarak görev arkadaşımızı işten çıkartarak sendika düşmanlığında sınır tanımadığını göstermiştir. İşten çıkartılarak mağdur edilen baştemsilci arkadaşlarımız fabrika önünde mücadele vermiş, uğradığı hukuksuzluğu ve haksızlıkları kamuoyunda duyurmaya çalışmıştır” diye konuştu.

 

MAHKEME LEHİMİZE SONUÇLANDI

 

İşten çıkartılan işçilerin açtığı davanın işe iade ile sonuçlandığını kaydeden Ören, dört yıllık mücadele sonunda toplu iş sözleşmesi yetki davasının da geçtiğimiz günlerde sendika lehine sonuçlandığını ifade etti. Ören, “ Bizler hukuka uygun davranırken, dört yıl sabırla beklediğimiz adaletin sonucuna sevinirken, işveren dört yıl bolunca itiraz davaları ile oyaladığı emekçisinin kazanılan haklarına anlayış göstermek yerine ülkemizin yargı kararlarını tanımak yerine mahkeme kararının kesinleşmesinin ardından , ikisi işyeri temsilcimiz olmak üzere, sendikal örgütlenmede öncü arkadaşlarımızdan altı sendika üyesi arkadaşımızı pandemi döneminde işçi çıkarma yasağına rağmen 4857 sayılı yasanın 25/2 maddesinden tazminatsız işten çıkarmıştır. Gerekçe olarak ise ‘İşçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışlar sergilediği’ bahanesi uydurmuştur” dedi.

 

ÖRGÜTLENMEK ANAYASAL BİR HAKTIR

 

Adkotork işverenine seslenen Tek-Gıda Sendikası Genel Merkez Teşkilatlanma Sekreteri İbrahim Ören, “ Sen çalışanlarının ahlakını ve iyi niyet kurallarını sendika bu iş yerine girdikten ve yetki aldıktan sonra mı aramaya başladın. Ahlak bu şirketin neresinde. Pandemi döneminde işten çıkarma yasağını yalan beyanla aşmaya çalışmak mı ahlak? Bugüne kadar dokuz işçi arkadaşımızı içten çıkardınız, anayasal haklarını kullandılar sendikaya üye oldular diye işçi çıkarmak mı ahlak? Fabrikada çalışan diğer sendika üyesi arkadaşlarımıza gözdağı verip baskı yapmak mı ahlak ? Siz ancak kendinizi kandırabilirsiniz. Ahlak para kazandığınız bu ülkenin hukuk sistemini tanımaktır. Ahlak, bu ülkenin emekçisinin anayasal hakkına saygı duymaktır. Ahlak, bu ülkede emekçinin sırtından çuvalla para kazanıp, iki de bir yatırım yapıyoruz istihdam yapıyoruz diyerek bu ülke insanının başına kakıp durmamakmıdır. Örgütlenmek anayasal bir haktır ve bu hakkın kullanılmasını engellemek ise suçtur. Başta sizler olmak üzere sendikal örgütlenmeyi engelleyen tüm işverenler hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Sizler devleti ve kurumları yalan beyanla aldatamazsınız. Sizleri buradan güçlü bir şekilde uyarıyoruz. Hukuk tanımaz tavırlarınızdan vazgeçin. Pandemi döneminde uygulanan işten çıkarma yasaklarına rağmen, işten çıkardığınız arkadaşlarımızı işe geri alınız. Toplu İş Sözleşmesi masasından kaçmayınız, kaçtığınız masa sizi bu günlere getiren emekçilerimizin emeğinin taçlandığı masadır” açıklamasında bulundu.

 

GREV KARARI ALACAĞIZ

 

Sendikayı muhatap almaz tavrının devam etmesi alında fabrika önünde grev kararı alacaklarını kaydeden Ören, “ Bununla da yetinmeyip örgütlü gücümüzü ve tüketimden gelen gücümüzü kullanarak yurt içinde ve yurt dışında yaptığınız tüm hukuksuzlukları haykırmaya devam edeceğiz., Yurt içinde müşteriniz olan tüm şirketlerin de önünde basın açıklamaları yapacağız. Sendikamız işten çıkarılan arkadaşlarımızla birlikte mücadelesinden vazgeçmeyerek, baskılara asla boyun eğmeyecektir. Emekçilerin hak ve hürriyetleri, patronların ve şirketlerin insafına asla bırakılmayacak kadar kıymetlidir” dedi.

 

Haber/Faik Onur KAYA

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Boş tarlada 4 bin 100 kök hint keneviri ele geçirildi
Şahin: Trakya’nın ihracat avcılarının 2021 hedefi 80 milyon dolar
Kaçak yapılara destek verenlere ceza uygulanacak
Bozdağ, yeni destek paketini değerlendirdi
Seracılıkta Kadın Eli projesi 1. Etap başvuruları başladı
Vali Yıldırım: 19 Mayıs bir milletin küllerinden tekrar doğuşunun ilk adımıdır
Ergene’de kilit parke taşı çalışmaları sürüyor
Çetintaş: İsrail’in zulmüne eyvallah etmeyeceğiz
Dönmez: Gençlik bir milletin geleceğidir
Yüksel: Çocuklarımızın sağlığını önemsiyoruz
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya