Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
21 Ocak 2022 Cuma
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Yüceer: Emekliler yaşamda kalma savaşı veriyor
Yüceer: Emekliler yaşamda kalma savaşı veriyor
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, emeklilerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Dr. Yüceer, “Emekli yurttaşlarımızın ülkemize uzun süre verdikleri emekler neticesinde emeklilik dönemlerinde refah içinde yaşaması gerekirken adeta sefalete mahkûm edilmesi ülkemiz açısından utanç verici bir tablodur. Emeklilerimizin Anayasamızda yer alan ‘Sosyal Devlet’ ilkesi gözetilmeden açlık sınırının altında bir yaşaması kabul edilemez bir durumdur” dedi.
  1. Facebook Paylaş

  2. Twitter Paylaş

  3. Google+ Paylaş

Haberin Yayın Tarihi: 14.01.2022 13:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Geçim sıkıntısı yaşadıkları için emekli olduğu halde çalışmak zorunda olan, ekonomik kriz ve pandemi koşulları da eklenince yoksulluğu günden güne derinleşen milyonlarca emeklinin sorunlarının tespiti ve çözüm yollarının araştırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne araştırma önergesi verdi.

 

“EMEKLİLER CİDDİ GEÇİM SIKINTILARI YAŞIYOR”

 

Emekliliğin sosyal güvenlik hakkının ayrılmaz bir parçası ve temel bir hak niteliğinde olduğunu ifade eden Dr. Yüceer, “Sosyal güvenlik hakkı, dolayısıyla emeklilik hakkı Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel bir insan ve yurttaş hakkıdır. Yaşamlarının büyük bölümünde çalışan, emek harcayan insanların yaşlılıklarında insanca bir emeklilik yaşamaları haklarıdır. Ancak ülkemizde hem emeklilik hem de emeklilerin insanca bir yaşam sürmesi giderek zorlaşmaktadır. Emekliler ve onların hak sahipleri 13 milyonu aşan sayılarıyla en önemli toplumsal gruplardan birini oluşturmaktadır. En büyük toplumsal gruplardan biri olan emekliler ne yazık ki büyük ekonomik zorluk çekmektedir. 9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahipleri ciddi geçim sıkıntıları yaşamaktadır” diye konuştu.

 

MAAŞLARINI YETERSİZ BULUYORLAR

 

Milyonlarca emekli ve hak sahibinin asgari ücretin çok altında aylık ve gelir ile yaşamını sürdürmek zorunda kaldığını ifade eden Dr. Yüceer, “Emekli aylık ve gelirleri giderek yükselen döviz kuru nedeniyle erimektedir. Bu durum yaygın bir emekli yoksulluğu yaratmaktadır. Öte yandan düşük gelirler nedeniyle emeklilerin neredeyse yarısı emeklilik yaşamlarını dinlenerek huzurlu bir şekilde geçirmek varken ya çalışmak ya da iş aramak zorunda kalmaktadır. "Küresel Emeklilik Endeksi" dünyada en iyi ve kötü emeklilik şartlarını sağlayan ülkeleri değerlendirmektedir. Türkiye, Küresel Emeklilik Endeksi 2020 raporunda 44 ülke içinde sondan 3. sırada yer almaktadır. Emeklilerimizin yüzde 95’i aldığı emekli aylığını yetersiz bulmaktadır. Öte yandan muayene katılım payı, reçete bedeli, ilaç fark ücreti gibi ücretler de emeklinin maaşını azaltmaktadır” diye konuştu.

 

YOKSULLUK SINIRI AÇLIK SINIRINA BİLE YAKLAŞMAMAKTADIR

 

Yoksulluğu her geçen gün derinleşen emeklilerin yaşamda kalma savaşı verdiğini kaydeden Dr. Yüceer, “Her geçen gün artan döviz kuru ve yaşadığımız ekonomik kriz yoksulluğu daha da artırmaktadır. Türk-İş'in yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre, 2021 yılının Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 4 bin 13 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 13 bin 73 TL olmuştur. Emekli aylıkları bu rakamların karşısında bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırına bile yaklaşamamaktadır” dedi.

 

MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASI GEREKMEKTEDİR

 

Yüceer, “Emekli yurttaşlarımızın ülkemize uzun süre verdikleri emekler neticesinde emeklilik dönemlerinde refah içinde yaşaması gerekirken adeta sefalete mahkûm edilmesi ülkemiz açısından utanç verici bir tablodur. Emeklilerimizin Anayasamızda yer alan ‘Sosyal Devlet’ ilkesi gözetilmeden açlık sınırının altında bir yaşaması kabul edilemez bir durumdur. Geçim sıkıntısı yaşadıkları için emekli olduğu halde çalışmak zorunda olan, ekonomik kriz ve pandemi koşulları da eklenince yoksulluğu günden güne derinleşen milyonlarca emeklinin sorunlarının tespiti ve çözüm yollarının araştırılması amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir” dedi.

Haber/Şaban KARDEŞ

Etiketler:
Gönder Yazdır Yorum Yap Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

   DİĞER HABERLER
BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
Karşıdan karşıya geçen öğrencilere çarptı
Şahin: UKOME’nin her kararında neden sessiz kaldığını anlatsın
Koçak: Emekçilerimiz sizden sadaka değil, alın terinin karşılığını istiyor
‘Kapaklı Sesini Arıyor’ yarışmasına kayıtlar başladı
1.Amatör Ligde şampiyonlar bu hafta belirlenecek
‘Ömrümün Sonuna Kadar’ Çerkezköylülerle buluşacak
Çerkezköy’de kar yağışı başladı
Ergene Atatürk Evi’ne ziyaretler devam ediyor
Kapaklı Belediyesi 2021 faaliyet toplantısı gerçekleştirdi
İki haftalık yarıyıl tatili başladı
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya