Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Haziran 2021 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Kezban KARACA / Odak Noktası
TANPINAR  VE  ZAMAN ALGISI
Yayın Tarihi: 13 Şubat 2020 Perşembe, 10:53
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

‘’Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında, Yekpare bir anın parçalanmaz akışında…’’ diyor Ahmet Hamdi TANPINAR. İlk okuduğumda anlamını kavrayamadığım bu dizelerde gizli bir sır buldum sonraları. Aslında Tanpınar;  geçmiş, bugün ve geleceği birleştiren bir zaman algısını keşfetmişti.Zamanın içinde ve dışında aynı anda bulunabilir miydik? Alınan her nefeste geçmişi ve geleceği soluyabilir miydik? Kafamdaki bu sorular onun şiir, roman, öykü dünyasına daha da yakınlaştırdı beni. Neyi kastettiğini ve bu görüşünü neyle desteklediğini bulmalıydım. Aslında Tanpınar, filozof Henri  Bergson’ın zaman teorisinden yararlanıyordu. Bergson,  zamanı en eski varlık olarak nitelendiriyordu. Zaman denilen varlık hepimizden önce vardı ve olacaktı da. Onu geçmiş, bugün ve gelecek diye ayıran bizdik aslında. Bu şekilde ayırdığımızda karşımıza zamanın içine sıkışmış bir insan çıkıyordu. Dün geçmişti, gelecek gelmemişti, bugün de sadece onları düşünmekle geçiyordu. Zamanı tamamıyla algıladığımızda daha huzurlu bir dünyanın kapısı bize açılıyordu. Tanpınar, bunu başarabilen ve bizlere de anlatmaya çalışan çok başarılı bir sanatçı ve fikir adamıydı.

Ahmet Hamdi TANPINAR; eserlerinde eskiyle yeniyi, geçmişle geleceği birleştirmişti. ‘’Huzur’’romanına baktığımızda donan zamanlı bir İstanbul ile karşılaşırız. İstanbul;  tarihi mekânlarıyla, bünyesinde barındırdığı bütün uygarlıkların kültürleriyle günümüz dünyasına hala estetik bir haz vermekteydi. Romanın kahramanı Mümtaz, gezdiği sokaklarda adımlarını geçmişle beraber atmaktadır. Şehrin her sokağında dün ile bugün dans ediyordu adeta. Yine Tanpınar’ın ‘’Saatleri Ayarlama Enstitüsü’’ romanında Halit Ayarcı saatler üzerinde bir enstitü kurmuştur. Zamanın kendi bakış açımıza göre ayarlanabileceğini, saatlerin hayatımızdaki yerini eşsiz benzetmeler ve yaşamdan karelerle bize sunmaktadır. Halit Ayarcı’ ya göre zamanı da kontrol edebilen ve onu düzenleyen bir enstitü olmalıydı. Olsa ne kadar da düzel olurdu değil mi? Tanpınar’a göre zaman somuttur ölçülebilir ancak süre soyuttur. Ona müdahale edemezsiniz. O süre kavramını kabul eder ve insanların zamanın aksine süre karşısındaki tutumlarını inceler.

      Bütün bunlara baktığımızda kendi hayatımızdan da bir şeyler buluruz. Bazı anlar vardır su gibi akar gider bazı anlarda ise kilitlenip kalırız. Sanki saatler durmuş, zaman bizi tutsak etmiştir. Çoğu zaman da geçmişte yaşadığımız güzel şeyler geçti bitti diye üzülürüz. Durmadan gelecek olan günleri kafamızda tasarlarız. Bunları yaparken bugünü yaşamayı unuturuz bazen. Ya da bizi rahatsız eden yaşanmışlıkları yok saymaya çalışırız. Bütün bunları anı yaşarken düşünürüz, hissederiz.

       Kısacası Tanpınar’ın dediği noktaya geliyoruz. Zaman her haliyle bir bütündür ve bizim her anımıza etki eder. İnsan da eşya da geçmişle geleceği bir arada barındırır. Kendi hayatımızı geçti bitti ya da gelecek diye ayıramayız. Biz bütün yaşanmışlıklarımız ve yaşayacaklarımızla bir bütünüz. Bu keşmekeşi kabullenip yaşadığımız ana odaklanmalıyız. Belki o zaman Tanpınar’ın da dediği gibi süreyle başımız dertten kurtulmuş olur.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
30 dakikalık yağmur yetti
Parktaki çiviler tehlike saçıyor!
Çerkezköy’de ekmeğin gramajı 230 grama çıkartıldı
Çetintaş: Fakülte için girişimlerimiz olacak
Eski ders kitapları bu yıl da ekonomiye kazandırılacak
Bayat ekmekleri değerlendirdiler
ÇBSK Kadın Voleybol Takımı 2.lige yükseldi
Tekirdağ TSO üyelerine dijitalleşme desteği
Bakan Kurum: Tekirdağ’da 153 metreküp musilaj toplandı
Başkan Yüksel gençlerle buluştu
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya