Anasayfa
Yazarlar
Foto Galeri
WEB TV
E-Gazete
Resmi İlanlar
Anket
Künye
Reklam
İletişim
Çerkezköy
24 Haziran 2021 Perşembe
Tekirdağ
Çerkezköy
Çorlu
Ergene
Hayrabolu
Kapaklı
M.Ereğlisi
Malkara
Muratlı
Saray
Süleymanpaşa
Şarköy
Bölge
Spor
Fahrettin Masum Budak /
DÜŞTÜĞÜMÜZ DURUMA BAKIN!
Arap Baharı adı altında yürütülen politakalarda Türkiye’nin düştüğü veya düşürüldüğü durum tam bir labirenttir. Aktif siyaset yürütelim diye ön alma peşine düşen Türkiye bunun ne getireceğini ve ne götüreceğini önceden düşünmeden işe koyulunca kendisini problemin göbeğinde tek başına gezinir gördü.
Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2013 Salı, 03:35
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto

 Büyük devletlerin uzun vadeli stratejilerine takılan dışişlerimiz Suriye’de olup bitenler karşısında bağırıp çağırmaktan öteye geçemedi. Sergilenen kararlılığımıza ve etkin çalışmalarımıza gülüp geçen batılı devletler yürüttüğümüz ikircikli politikalar karşısında hükümetimizi cascavlak ortada bıraktı. AKP hükumetinin dış işleri bakanı mal bulmuş mağribi gibi Arap baharızincirlemesine badoslama dalarak Suriye’de kendisini bataklığın ortasında buldu. Büyük devletlerin hedef belirlerken yaptıkları plan, proje ve strateji ustaslığından yoksun olan bizm dış işleri, onların ele aldıkları kısa ve uzun vadeli hedeflerinde boğulup gittiler.Dış işlerimiz sandı ki diğer Arap ülkelerinde planlanan devrilme yöntemlerinin aynısı Suriy’de de olacaktır. Oysa Amerika ile İsrail Suriye’ye farklı bir pencereden baktıklarını hemen ilk bakışta belli ettirdiler. Onların amaçları Suriye’nin bu kargaşa ortamını diz çökerek ve sürünerek atlatmasıydı. Bundan dolayı buradaki yönetim değişikliğine ipe un sermek gibi bir davranışa baktılar. İçeriden halkın birbirlerini yemesini bekleyeceklerdi. Ekonomik, siyasi, askeri ve sosyal yönden enkaz haline gelmeden Suriye’nin mevcut diktatörünü değiştirmek veya alaşaği etmek düşüncesinde değillerdi.

 

Hükümet Suriye bataklığında bocalarken bu meyanda bir sürü olumsuzlukları omuzlamak zorunda kaldı. Suriye ile ikili ilişkiler eksiye inerken buna ilaveten Türkiye’ye karşı bölgesel bir takım ittifaklara zemin hazırlandı. İran, Irak ve Suriye’nin Türkiye’ye karşı birleşmeleri yapılan ve sürdürülen politikaların yanlışlığına delil teşkil etti. Bu bölgeye hükumetin bakış tarzı tam bir çıkmaz sokağı andırıyordu. Bölgenin yönetim değişikliğinin mezhepsel kaygılar ele alınarak konuşulmasıbu üç devletin endişelerini doruk noktasına ulaştırdı. Dış tehditlerin tehlikesini birlikte hisseden bu devletler kısa sürede birlikte hareket etmenin yollarını aradı. Yanlarında bulunma ve destekleme sözünü aldıkları Çin ve Rusya’nın Batıyla kendileri üzerinden yürüttükleri çıkar eksenli pazarlıklarına mesafe alma adına ses çıkarmadılar. Şu anda bütün güçleriyle Şii eksenli bir üçlü devletin birleştiğini ve Türkiye’ye karşı diklendiğini görmekteyiz. Amerika felç olan ve sürünen bir Suriye gördüğü anda düğmeye basacak Çin ve Rusya’nın isedikleri hadiyeyi altın tepsi içinde onlara sunacak ve Esat’ın gidişini sağlayacaktır. Burada Amerika ve İsrail’in bölgede yıllar boyu rahat bir nefes alamlarına yönelik amaçlarının gerçekleşmesi beklenmektedir.

 

Peki her şey Batı’nın ve Amerika’nın kontrolünde yürürken ne kazandık ve ne kaybettik? Biraz da buraya bakalım. Aslında hiç bir şey kazanmadığımız ortadadır. Türkiye mezhepsel yaklaşım politikasıyla uzun yıllar onarılması mümkün olmayan bir düşmanlık kazandı. Sınırlarınıaçarken doğruluğunu onayladığımız insan hakları çerçevesinde önemli işler yapmasına karşın askeri alanda verilen desteğin keşmekeşliğinden dolayıvatandaşlarının can güvenliğini korumaktan aciz kaldı. Uçağımızı düşürdüler, insanlarımızı öldürdüler ve yağdırdıkları bombalarla katliamlar yaptılar. Sınırlarımız yol geçen hanına döndü. Kimin Suriyeli kimin Türk vatandaşı olduğu tesbiti imkansız hale geldi. Bir milyar dolar civarında harcadığımız paranın külleri yanan çadır kentlerde havada toz bulutları oluşturdu.Buna rağmen iktidar Suriye’ye karşı en ufak bir yaptırımda bile bulunamadı.Üstelik Irak’ta olduğu gibi Suriye’de de unutturulan Türkmenler sorunlarıyla başbaşa bırakıldı!

 

Fahrettin Masum Budak 12Mayıs 2013

 
Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
   YORUMLAR
celalettin macit tebrikler
sevgili dostum fahrettin bey görüyorum ki çerkezköy haber gazetesi kıymetli bir dost u saflarına katmış bu ilk yazın isabet etmenin de ötesine geçmiş seni bu köşeler de her zaman görmek ten mutluluk ve gurur duyacağız kılıcın keskin yolun açık olsun,ALLAH yar ve yardımcın olsun seni ve sana bu köşede yazma imkanı tanıyan şaban beyi tebrik ediyorum.
15.05.2013 13:17
   YORUM YAZ
Adınız :
E-mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu
:

BUGÜN DÜN BU HAFTA BU AY
30 dakikalık yağmur yetti
Parktaki çiviler tehlike saçıyor!
Çerkezköy’de ekmeğin gramajı 230 grama çıkartıldı
Çetintaş: Fakülte için girişimlerimiz olacak
Eski ders kitapları bu yıl da ekonomiye kazandırılacak
Bayat ekmekleri değerlendirdiler
ÇBSK Kadın Voleybol Takımı 2.lige yükseldi
Tekirdağ TSO üyelerine dijitalleşme desteği
Bakan Kurum: Tekirdağ’da 153 metreküp musilaj toplandı
Başkan Yüksel gençlerle buluştu
  ANKET
Covid - 19 pandemisinin ülkemizde son zamanlarda yayılmasında birinci dereceden sorumlu sizce kimdir?
Gerekli önlemleri zamanında almayan yetkililer
Tedbirlere uymayan vatandaşlar
Her ikisi de
  CERKEZKOY KONUSUYOR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi
Gunes Gazetesi Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi Star Gazetesi
Takvim Gazetesi Türkiye Gazetesi Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yeni Çağ Gazetesi
Çerkezköy
Çerkezköy Alp Ajans Haber, Gazetecilik, Basın Yayın, Matbaacılık Ltd. Şti.
Fevzi Paşa Mahallesi Fevzi Paşa Caddesi No:89 Çerkezköy / TEKİRDAĞ
Tel: 0 282 726 17 66 - 725 20 25 - 725 26 80 Fax: 0 282 725 26 44
E-mail: haber@cerkezkoyhaber.com.tr  -  kardes@cerkezkoyhaber.com.tr
Alp Medya